Franczyza - jaka jest minimalna kwota inwestycji?

Opłata licencyjna to jeden z podstawowych kosztów, który bierzemy pod uwagę przy planowaniu franczyzy. Kwota inwestycji, którą musimy wyłożyć na wstępie, nie bierze się znikąd. To przede wszystkim wypracowane przez lata know-how danej firmy. Nie tylko dostajemy możliwość działania pod szyldem rozpoznawalnej marki, ale również otrzymujemy w pakiecie zestaw konkretnych wskazówek i rozwiązań logistycznych wraz z zapleczem szkoleniowym. Powiedzenie głoszące, że nie ma nic za darmo, ma tu gruntowne uzasadnienie. Płacimy za lata doświadczenia gromadzonego przez innych przedsiębiorców, którzy budowali swój biznes od podstaw.

Jaka franczyza się opłaca?


Odpowiedź na to pytanie dla każdego przedsiębiorcy będzie kwestią indywidualną. Opłacalność biznesu wynika z wielu czynników i wymaga solidnej analizy. Ale bez obaw! Na naszej stronie znajdziesz zarówno przydatne wskazówki, jak zacząć z własnym przedsięwzięciem oraz konkretne propozycje franczyz. Co warto prześledzić, zanim zdecydujemy się na zainwestowanie we franczyzę? Przede wszystkim wiarygodność danej firmy. Korzystając z polecanych marek, masz  zagwarantowaną pewność i bezpieczeństwo. Szybko zorientujesz się, ile kosztują franczyzy dla poszczególnych branż, a dzięki przejrzyście przedstawionym warunkom łatwo ustalisz, czy taki model Ci się opłaci. 

Jak szybko zorientować się w cenach?

 
Szukając pomysłu na biznes franczyzowy możemy skorzystać z kilku źródeł. Jednym z nich są chociażby targi, np. Targi Franczyzy Expo, w ramach których można zapoznać się z wieloma ofertami, wziąć udział w szkoleniach czy bezpośrednio spotkać się z franczyzodawcami. Taka możliwość jest oczywiście dostępna jedynie raz w roku. Jeśli wolisz sprawniej przejrzeć ciekawe oferty, warto zaglądnąć na naszą tablicę franczyz. Znajdziesz tam zestawienie opcji z różnych obszarów biznesu oraz potrzebne informacje o kosztach franczyzy. 

Jeśli interesujesz się tematyką meblarską, będziesz miał do wyboru dość szerokie widełki w zakresie wysokości inwestycji. Kwoty zaczynają się już od 15 tys. zł. Jeśli dysponujesz większym kapitałem, znajdą się również oferty, gdzie wkład własny sięga 250 tys. zł. Oczywiście ostateczne stawki ustalane są w zależności od przyjętego modelu, a także stanu lokalu czy powierzchni studia. Warto zorientować się, co dokładnie uwzględniają ceny, np. modernizację lokalu, wyposażenie IT, ekspozycję meblową czy miejsca pracy. Zdarza się, że firmy mają przygotowane specjalne warunki dla mniejszych miast - warto dopytać się o takie szczegóły. Średnia stawka w przypadku takich produktów jak bramy garażowe czy okna, oscyluje wokół 25 tys. zł. 

Inwestując w wypożyczalnię samochodów, możemy zacząć nawet od kilku tysięcy złotych, choć znajdą się również oferty, gdzie wkład własny franczyzobiorcy wynosi 50 tys. zł. W przypadku sprzedaży aut musimy się nastawić już na zdecydowanie większy wydatek, sięgający nawet 200 tys. zł. W takim przypadku od razy sprawdźmy, czy spełniamy warunki dyktowane przez franczyzodawcę, jak np. konieczność lokalizacji w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców. 

Tanie nie zawsze się opłaca


Czy na rynku znajdziemy sporo ofert, gdzie minimalna kwota inwestycji wynosi zaledwie 10 tys. zł? Oczywiście, takie możliwości istnieją, choć decydując się na biznes franczyzowy, nie warto kierować się jedynie niską ceną. Za takimi stawkami nie zawsze kryje się bezpieczeństwo i pewność. Niewielkie nakłady dotyczą przeważnie biznesów sezonowych, zwłaszcza w branży gastronomicznej. W takim przypadku trzeba wliczać kwestie rentowności biznesu, np. w okresie zimowym. Przeglądając tańsze oferty, sprawdź wiarygodność firmy, a w szczególności długość jej istnienia. 
 

 

Autor: Enterport


Zobacz więcej artykułów

Nawigacja