Jak działa franczyza?

W dzisiejszych czasach, kiedy zastanawiamy się nad sensem prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na jej wysokie koszty, warto przemyśleć temat franczyzy. Chcielibyśmy w tym artykule pomóc Państwu w zastanowieniu się nad tym tematem, jednak w pierwszej kolejności przybliżymy jej mechanizm działania. Wyjaśnimy, co to jest franczyza, jak działa oraz czy warto współpracować w ten sposób.

Czym jest franczyza?


Przede wszystkim należy wiedzieć, że franczyza jest sposobem na własny biznes, ale pod inną, niezwiązaną z nami marką. Jest to ciekawy pomysł dla podmiotów przedsiębiorczych, które nie dysponują dużą gotówką, a także dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą formą zatrudnienia z uwagi na możliwość skorzystania z doświadczenia i wypracowanej renomy franczyzodawcy. Taki nowicjusz może w pełni korzystać z prowadzonych kampanii reklamujących produkty czy usługi, nie inwestując w nie swoich zasobów. Inną zaletą jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy specjalistycznej i szkoleń. Przy czym należy pamiętać, że warunki franczyzy powinny być określone we wcześniej zawartej pisemnej umowie.

Firma dzieląca się swoją marką, wiedzą, tajnikami działania, zapleczem technicznym otrzymuje od franczyzobiorcy opłaty franczyzowe liczone od wypracowanego przez niego zysku. Poza tym dzięki takim działaniom franczyzodawca rozwija swoją markę, zwiększa ilość kanałów dystrybucji, ograniczając przy tym możliwość działania konkurencji, zyskuje nowych partnerów gotowych na współpracę, a jednocześnie zrzuca z siebie obowiązek zarządzania całą organizacją.

Oczywiście jak każda forma współpracy dwóch podmiotów, franczyza ma także swoje wady. Dla franczyzobiorcy nie jest ona całkowicie bezpłatna, bowiem zobowiązany jest on do poniesienia kosztów tzw. opłaty wstępnej za udzielenie mu licencji, a także, jak już wspominaliśmy wcześniej, opłaty franczyzowej. Sen z oczu spędzają także inne opłaty, choćby te związane z utrzymaniem lokalu i wynagrodzeniu pracowników. Nie może on samodzielnie podejmować żadnej decyzji w sprawie sprzedawanej marki, ani jej zmieniać czy unowocześniać, jest bowiem ograniczony w swoim działaniu i podlega kontroli franczyzodawcy. 

Dla franczyzodawcy podjęcie współpracy z zupełnie nieznanym mu podmiotem także nie jest łatwą decyzją. Franczyzobiorca może być źle odbierany przez klientów, co wpłynie na markę sprzedawanego produktu na czym ucierpi cała firma, a także inne podmioty współpracujące. Może też okazać się nielojalny. Mocno rozwinięta sieć sprzedaży jest trudna do kontrolowania, co z kolei prowadzi do niekorzystnego wizerunku marki i daje pole do popisu oszustom.

Jak zatem możecie Państwo stworzyć idealnie działającą franczyzę, aby przynosiła ona korzyści obu stronom?


Odpowiadamy, że niestety nie ma złotego środka. Swoje działania należy poprzedzić rzetelnymi przemyśleniami, przeliczeniem zysków i strat, sprawdzeniem, co mamy do zaoferowania ze swojej strony: jaki lokal, w jakiej lokalizacji, z jakim zapleczem technicznym, czy mamy do dyspozycji oddanych pracowników, czy dopiero będziemy zmuszeni ich rekrutować, jaką wiedzą i doświadczeniem dysponujemy. Kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego franczyzodawcy, który umożliwi nam rozwój, miłą i opartą na wzajemnym szacunku współpracę oraz zadowolenie z tego, co robimy. Od tego, jakiego partnera biznesowego sobie wybierzemy i jakie zostaną nam postawione przez niego warunki zależy nasz sukces. Nie należy się spieszyć z wyborem, gdyż obecnie na rynku jest coraz więcej firm oferujących tę formę współpracy. Z drugiej strony jest także wielu chętnych chcących skorzystać z franczyzy, więc nie jesteśmy jedynymi. Dlatego to właśnie od Państwa zależy, jakie decyzje zostaną podjęte i jakie warunki ustalone, aby ta współpraca w pełni się układała.
 

 

Autor: Enterport


Zobacz więcej artykułów

Nawigacja