Biznes na zasadzie franczyzy - jaki kod PKD wybrać?

 Franczyza to doskonała opcja dla osób, które marzą o własnym biznesie, jednak nie mają na niego pomysłu. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem i chciałbyś dowiedzieć się, jaki kod PKD wybrać dla swojej działalności, z pewnością zainteresuje Cię nasz artykuł. Zapraszamy! 

Kod PKD - co to? 


PKD to podział działalności gospodarczych. Symbol ten wybiera się podczas wypełniania wniosku CEIDG-1. Musi on być dopasowany do rodzaju wykonywanej działalności. W wielu przypadkach konieczne jest określenie kilku kodów. Należy pamiętać, że wybór PKD obowiązuje wszystkich właścicieli firm, również tych, którzy podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców. 


PKD - jak wybrać? 


Wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa, są zobowiązani do określenia rodzaju wykonywanej działalności według systemu kodów PKD. Symbole te należy wskazać już podczas zakładania firmy. 


Wybierając kod PKD, należy wskazać tzw. rodzaj działalności przeważającej. To właśnie ten symbol trzeba wpisać na początku wypełnianego formularzu. Dla osób prawnych i osób fizycznych, które prowadzą własną firmę, rodzaj działalności przeważającej można określić na podstawie udziału konkretnych typów działalności w ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży. Jeśli nie masz możliwości wykonania tych pomiarów, ustal działalność przeważającą na podstawie udziału pracowników wykonujących dane rodzaje działalności w ogólnej liczbie zatrudnionych.


Jeśli powyższe metody wydają Ci się zbyt czasochłonne lub skomplikowane, skorzystaj z gotowej wyszukiwarki, znajdującej się na stronie GUS. Jeśli zdecydujesz się wypełnić wniosek elektronicznie, system pomoże Ci wybrać odpowiednie symbole. Do wyboru jest 400 kodów, podzielonych na 99 działów oraz 21 sekcji. Ponadto część jest dodatkowo podzielona na konkretne grupy. Jeśli zakres Twojej działalności nie odpowiada żadnemu z kodów, wybierz symbole najbardziej zbliżone do wykonywanych usług. 


Masz problem z wybraniem kodu PKD? Skorzystaj z interpretacji indywidualnej!


Ciężko Ci zrozumieć, czym jest PKD? Nie potrafisz określić kodu dla swojej działalności? Skorzystaj z interpretacji indywidualnej. Wystarczy, że złożysz wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego, w którym opiszesz rodzaj wykonywanej działalności. Formularz możesz wysłać pocztą, faksem, e-mailem lub złożyć osobiście w siedzibie organu. Pamiętaj, że interpretacja indywidualna jest płatna. Koszt zależy od liczby kodów PKD nadanych przez urząd. 


Franczyza - jakie PKD?


Franczyzobiorcy, którzy chcą określić kod PKD, zwykle sięgają po pomoc specjalistów z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego. Dla większości franczyzobiorców wskazanie symbolu to nie lada wyzwanie, mimo możliwości skorzystania z wyszukiwarki PKD. Franczyza według wielu zakwalifikowana jest pod numerem 77.40.Z jako dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów. Jeśli jednak masz wątpliwości, nie jesteś pewien, czy ten kod będzie prawidłowy, jak najszybciej złóż wniosek do wspomnianego urzędu, znajdującego się w Łodzi na Suwalskiej 29. Pamiętaj, że w formularzu musisz umieścić dokładny opis działalności i własnoręczny podpis. Ponadto wniosek musi zawierać adres wnioskodawcy, numer NIP, imię, nazwisko oraz numer faxu i telefonu. Dokumenty można dostarczyć do ośrodka w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 8:15-16:15, a także we wtorki od 8:15 do 18:00. Należy pamiętać, że za przygotowanie informacji Ośrodek pobiera opłatę w wysokości 50 zł + VAT od jednej klasyfikacyjnej pozycji. 

 

Autor: Enterport


Zobacz więcej artykułów

Nawigacja