Czym kierować się decydując się na biznes na zasadach franczyzy?

 Biorąc pod uwagę to, jak popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest obecnie w naszym kraju franczyza, trudno uwierzyć, że pojawiła się ona w Polsce dopiero kilkadziesiąt lat temu, pod sam koniec lat 80. XX wieku. Obecnie kojarzona jest przede wszystkim z gastronomią, stacjami benzynowymi i sklepami spożywczymi, a jednak na polskim rynku wszystko zaczęło się od perfumerii. W tym momencie to oczywiście nie jedyne branże, w których można wybrać ten system sprzedaży usług i towarów. Na co zwrócić uwagę, decydując się na prowadzenie biznesu na zasadach franczyzy?

Dla kogo franczyza jest dobrym wyborem?


Podejmując decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej w formie franczyzy, godzisz się na to, że będziesz musiał działać według zasad i wytycznych franczyzodawcy, z którym podpisujesz umowę. Omija Cię konieczność rozwijania własnego biznesu od podstaw, wymyślania marki i tworzenia jej wizerunku, ponieważ jest to więc doskonała opcja dla osób, które już na starcie chcą działać pod znanym i sprawdzonym szyldem. Przede wszystkim istotny jest wybór odpowiedniej branży. Kieruj się swoimi zainteresowaniami, a przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem. Franczyzodawca zapewni Ci odpowiednie szkolenia, ale będzie Ci dużo łatwiej, jeśli wiesz już coś o danych usługach lub towarach. Musisz również zadać sobie pytanie, czy nadajesz się na franczyzobiorcę w danej dziedzinie. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie oczywiste, a franczyzodawcy również weryfikują swoich przyszłych kontrahentów. Dobrze więc, jeśli znasz branżę i miejscowy rynek.


Jak wybrać odpowiedniego franczyzodawcę?


Przede wszystkim powinieneś dokładnie przeczytać umowę, którą proponuje franczyzodawca, i sprawdzić, czy nie ma tam zapisów, które Ci nie odpowiadają. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące wysokości wkładu własnego, opłat za szkolenia, materiały, jakie masz możliwości zaopatrywania się (czy możesz korzystać tylko z usług określonych dostawców czy również z innych), jak wygląda kwestia rozliczeń i ewentualnego rozwiązania umowy licencyjnej. Warto porozmawiać z innymi franczyzobiorcami, działającymi na licencji franczyzowej już od jakiegoś czasu. Dzięki temu zyskasz realny ogląd na to, jak wygląda współpraca z danym podmiotem. Jeśli chcesz upewnić się, że franczyzodawca działa zgodnie z prawem i w pełni legalnie, możesz zgłosić się do Polskiej Organizacji Franczyzodawców z prośbą o udzielenie interesujących Cię informacji. Ważne jest również to, jakie dokładnie wsparcie oferuje franczyzodawca – czy jest to jedynie wiedza i know-how? Przy wyborze kieruj się tym, czy dany podmiot zapewnia pełne wsparcie, dostęp do tańszych dostaw, systemów obsługi klienta, materiałów marketingowych. Od tego będzie zależało, czy franczyza Ci się opłaci. Ofert franczyzy możesz szukać na własną rękę, jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wybierasz spośród pewnych propozycji, skorzystaj z usług firm lub portali, które je selekcjonują. Przykładowo, na naszej stronie internetowej znajdziesz czytelną i łatwą w obsłudze tablicę franczyz, która ułatwi Ci znalezienie odpowiedniej opcji dla siebie.


Kiedy franczyza się opłaca?


Przede wszystkim wtedy, kiedy nie masz pomysłu na własny biznes. Franczyza to pewny start, korzystanie z logo i nazwy znanej marki daje Ci szansę błyskawicznego zdobycia klientów i sprawnego działania już od momentu otworzenia biznesu. To szansa na zdobycie doświadczenia w danej branży i nauczenie się wielu rzeczy, bez obaw o mozolne budowanie firmy od podstaw. A kiedy biznes na zasadach franczyzy się nie opłaca? W momencie, gdy chcesz się rozwijać, być niezależny, masz własne plany na rozbudowanie firmy i przede wszystkim – wolisz czerpać większe zyski. Franczyza daje Ci pewność, że Twoje działalność nie upadnie zaraz na początku (co niestety często spotyka start-upy), ale równocześnie oznacza, że część Twojego dochodu trafia do franczyzodawcy.

 

Autor: Enterport


Zobacz więcej artykułów

Nawigacja