Co to jest i co zawiera pakiet franczyzowy?

System franczyzowy zyskuje w naszym kraju na popularności i nie ma w tym nic dziwnego, bowiem stanowi duże ułatwienie do startu z własnym biznesem dla osób, które posiadają mniejszy kapitał lub z różnych powodów nie mają opcji, aby rozkręcić swoją firmę od początku. Dzięki modelowi franczyzowemu mogą one zbierać cenne doświadczenie, tworzyć nowe kontakty, a także piąć się po szczeblach kariery w przedsiębiorstwie, zapewniającym im pakiet franczyzowy. Czym jest ten pakiet i jak działa? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Franczyza - know-how


Zanim przejdziemy do opisu zawartości i funkcjonowania pakietu franczyzowego, warto na początku w skrócie wytłumaczyć, czym w zasadzie jest sama franczyza i dlaczego jest tak korzystnym rozwiązaniem.

System franczyzowy, potocznie zwany franczyzą, jest rozwiązaniem dla osób, które chciałyby założyć własny biznes, ale z różnych powodów nie mają takiej możliwości. Jest to system sprzedaży towarów, usługi lub technologii, oparty na ścisłej współpracy między dwoma niezależnymi od siebie przedsiębiorstwami. Przedsiębiorstwo oferuje franczyzę, nazywane jest franczyzodawcą, natomiast podmiot, który tę franczyzę przyjmuje jest franczyzobiorcą.

W myśl litery prawa, działalność na licencji franczyzowej opiera się na obowiązku prowadzenia działalności zgodnie z zasadami, które wyznacza firma udzielająca licencji. W dużym skrócie można więc powiedzieć, że jako franczyzobiorcy otrzymujemy możliwość prowadzenia punktu konkretnej marki/sklepu i to dużo mniejszym kosztem, niż w przypadku zakładania prywatnego biznesu.

Cechą charakterystyczną biznesów działających w oparciu o model franczyzowy jest oczywiście pakiet franczyzowy. Co to jest?

Otóż pakiet franczyzowy to zestaw wszystkich elementów, które zobowiązany jest przekazać franczyzodawca, aby franczyzobiorca mógł rozpocząć działalność. Zawarte są w nim przede wszystkim: znak towarowy, podręcznik operacyjny, know-how przedsiębiorstwa, usługi świadczone przez franczyzodawców na rzecz franczyzobiorców, a także opłaty na rzecz franczyzodawcy. Wszystkie te elementy musi udostępnić franczyzodawca przy podpisywaniu umowy z franczyzobiorcą.

Jak więc widać, wszystkie elementy pakietu franczyzowego składają się na kompletną koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej. Wyposażony w nie franczyzobiorca może rozpoczynać działalność pod szyldem danej marki.


Zalety prowadzenia biznesu w systemie franczyzowym


Zacznijmy od faktu, że franczyza otwiera przed franczyzobiorcą wiele drzwi. Dzięki rozpoczęciu takiej działalności taka osoba ma możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem własnego biznesu od środka i to na żywym organizmie. Stanowi to zatem jedną z głównych zalet tego systemu.

Co dla wielu osób ma również ogromne znaczenie to, że rozpoczęcie działalności w systemie franczyzowym wymaga od franczyzobiorcy dużo mniejszego wkładu własnego, niż rozkręcenie własnej firmy. Kwoty na początku najczęściej nie przekraczają kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych, ponieważ wkład bardzo szybko zwraca się w zarobkach.

Kolejną kwestią franczyzy jest łatwość wejścia na rynek. Ludzie z natury chętniej korzystają ze znanej, popularnej i sprawdzonej marki, niż z zupełnie nowej. Mogąc prowadzić biznes pod szyldem znanego przedsiębiorstwa, nie trzeba się więc martwić o klientów i obroty.

Bardzo ważne jest też bezpieczeństwo, które zapewnia franczyza. To, co zapewnia nam franczyzodawca nie jest związane tylko ze znaną marką, ale także sprawdzonymi firmami logistycznymi, zapewniającymi sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw.


 
 

Autor: Enterport


Zobacz więcej artykułów

Nawigacja