Czym różni się franczyza od własnej działalności gospodarczej?

W ostatnich latach franczyza stała się bardzo popularna. Zastanawiasz się, dlaczego tyle osób decyduje się na ten model biznesowy? Jesteś ciekaw, jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Na czym polega franczyza? 


Franczyza to model prowadzenia działalności, polegający na współpracy dwójki przedsiębiorców. Jeden z nich nazywany jest franczyzodawcą, a drugi franczyzobiorcą. Pomiędzy nimi zawierana jest umowa franczyzy. Na jej podstawie franczyzodawca umożliwia franczyzobiorcy korzystanie ze swojego logo, nazwy oraz wiedzy dotyczącej prowadzenia danego rodzaju firmy. Oczywiście franczyzodawca nie traci na tej operacji, ponieważ w zamian za pomoc otrzymuje udziały w zyskach. 


Franczyza - zalety 


Franczyza ma wiele zalet, przez co stale zyskuje na popularności. Wybierając ten model prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymujesz gotowy pomysł na firmę. Ponadto sięgają po dobrą ofertę franczyzy, startujesz z biznesem posiadającym renomę i dużą wartość. Nie musisz martwić się o zdobywanie zaufania ze strony klientów i budowania marki. Możesz liczyć na stałą pomoc franczyzodawcy. Pomoże Ci znaleźć odpowiednią lokalizację, uruchomić działalność, a także negocjować warunki z dostawcami. Ponadto franczyzodawcy zapewniają opiekę prawną i księgową. Decydując się na franczyzę, możesz liczyć na szkolenia branżowe, które pomogą Ci zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne podczas prowadzenia biznesu. Warto dodać, że współpracując z popularną, cenioną marką, stale będziesz czerpał korzyści z ich działań marketingowych. Dodatkowo dostaniesz dostęp do bazy klientów swojego franczyzodawcy.


Czym różni się franczyza od własnej działalności gospodarczej? Co lepiej wybrać? 


Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, iż franczyza to również własna działalność gospodarcza, jednak prowadzona na specyficznych warunkach. W tej części artykułu pragniemy wyjaśnić, jaka jest różnica między samodzielnym prowadzeniem firmy a współpracowaniem z innym przedsiębiorcą i korzystaniem z jego marki. 

Decydując się na franczyzę, otrzymujesz gotowy pomysł na biznes. Otwierając swoją firmę, zaczynasz od zera. Musisz stworzyć logo i biznesplan, a także zastanowić się, co możesz zaoferować Twoim klientom. Ponadto stoisz przed sporym wyzwaniem, czyli koniecznością  wypromowania swojej marki. Będąc franczyzobiorcą nie musisz się tym martwić. Możesz być pewien, że otwierając placówkę znanej firmy, natychmiast zyskasz klientów. Dodatkowo będziesz mógł liczyć na stałe wsparcie ze strony franczyzodawcy. W przypadku własnego biznesu nie masz tej możliwości. Czy zatem można powiedzieć, że franczyza jest lepszą opcją niż założenie własnej firmy? Niekoniecznie! Jeśli zależy Ci na samodzielnym działaniu, jesteś osobą kreatywną i pomysłową i nie lubisz pracować według schematów, nie decyduj się na franczyzę. Jest ona przeznaczona dla osób, które marzą o swojej firmie, lecz nie mają na nią pomysłu lub chcą otworzyć zbyt wymagający biznes. Często na franczyzę decydują się również osoby, które bez doświadczenia w prowadzeniu biznesu i chciałyby mieć nad sobą kogoś, kto będzie udzielał im cennych wskazówek i sprawdzał, czy wszystko właściwie funkcjonuje. Franczyza sprawdza się także wśród osób, pragnących otworzyć działalność w konkretnej, bardzo konkurencyjnej branży, w której ciężko byłoby się wybić, zaczynając od zera. 

Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzisz się w roli franczyzodawcy, czy jednak bardziej pasowałbyś do modelu samodzielnego przedsiębiorcy, odpowiedz sobie na kilka pytań. Zastanów się, jaki masz charakter, a także czy jesteś w stanie podporządkować się narzuconym regułom, jakie są Twoje mocne i słabe strony. Pamiętaj, że zarówno własna działalność, jak i franczyza mają swoje wady i zalety. Jednak decydując się na współpracę z innym przedsiębiorcą, zdecydowanie mniej ryzykujesz. Ponadto w kryzysowych sytuacjach nie jesteś zdany wyłącznie na siebie. Zawsze możesz liczyć na wsparcie franczyzodawcy, który dzięki latom pracy zdobył dużą wiedzę i spore umiejętności, ułatwiające rozwiązywanie problemów.

 

Autor: Enterport


Zobacz więcej artykułów

Nawigacja